Zadanie nr 2

Drugie zadanie to czysta teoria.  Zadanie ma na celu zobrazować skok technologiczny, jaki nastąpił w czasie; czyli jak dawniej mierzono odległość i długość, a jak się mierzy się dziś, począwszy od najmniejszych odległości aż po pomiary we Wszechświecie . Prezentujemy efekt naszej pracy.


Wykaz jednostek


W astronomii najczęściej stosuje się jednostki oparte nie o metr, ale o czas w jakim światło przebywa drogę. Poniżej przedstawiamy jednostki astronomiczne:



Jednostka astronomiczna (AU, j.a.) - wielkość równa średniej odległości od Ziemi do Słońca. Bardziej ściśle określa się ją jako długość wielkiej półosi orbity Ziemi wokół Słońca.


1 AU = 1,4959789 ∙ 1011 m.



Warto (i łatwo jest) zapamiętać, że 1 AU to ok 150 mln km.



Jednostka astronomiczna jest stosowna m.in. do pomiaru odległości wystrzelonej w 1977 roku sondy Voyager 1, która na początku 2014r. wynosiła 127AU. Sonda jako pierwsza dotarła do przestrzeni między gwiezdnej, prowadzi tam pomiary i przemieszcza się coraz dalej.



Dawniej ta definicja brzmiała inaczej, a jej treść była bardzo skomplikowana, więc wolimy nie przytaczać jej w tym zadaniu.



rok świetlny - jest to odległość jaka światło przebywa w ciągu roku.
1R.ś. = 63240 AU = 9,4605 ∙ 1015 m


Alternatywnym sposobem jest oparcie długości na pomiarze kąta pod jakim widziany byłby odcinek.



Parsek – jednostka odległości używana w astronomii. Jest to odległość, dla której paralaksa roczna położenia Ziemi widzianej prostopadle do płaszczyzny orbity wynosi 1 sekundę łuku. Słowo parsek pochodzi ze zbicia słów paralaksa i sekunda. Parsek oznaczany jest skrótem pc lub ps., lecz jego drugiej wersji nie używa się, gdyż ten skrót również oznacza pikosekundę.
Często stosowane jednostki pochodne to w astronomii galaktycznej: kiloparsek (kpc) = 103 pc w astronomii poza galaktycznej i kosmologii: megaparsek (Mpc) = 106 pc gigaparsek (Gpc) = 109 pc



Ważniejsze odległości w latach świetlnych:

  • Najbliższa znana gwiazda, Proxima Centauri jest położona w odległości 4,22 lat świetlnych od Słońca.
  • Średnica Drogi Mlecznej wynosi w przybliżeniu 100 000 lat     świetlnych.
  • Kandydatem na najbardziej odległy obiekt zaobserwowany z Ziemi jest     galaktyka      UDFj-39546284 oddalona o ok. 13,3 miliardów lat     świetlnych od Ziemi, podobnie odległym obiektem jest źródło rozbłysku gamma GRB 090429B, który został zaobserwowany w 2009 roku.
  • Średnica obserwowalnego Wszechświata to 93 mld ly, i ciągle wzrasta
  • Najbliższa odległość do gwiazdy innej niż Słońce (Proxima Centauri) jest równa ok. 1,3 pc.



Metody pomiarów dawniej i dziś


Przykładowe stare przyrządy służące do dokonywania pomiarów:


Tych metod jest wiele jak lat wstecz, postanowiliśmy więc opisać kilka z nich. Głównym problemem wówczas był brak takiej samej jednostki na całym świecie, co zdecydowanie utrudniało porównywanie wielkości zmierzonych


stopa - jest to jednostka miary nawiązująca do przeciętnej długości stopy ludzkiej. Każdy kraj miał przyjętą „swoją” stopę czyli przykładowo stopa polska różniła się o kilka cm od angielskiej. Jednostka ta przetrwała do dnia dzisiejszego, więc przez stopę najczęściej rozumie się stopę angielską (foot) = 30,480 cm, czyli nieznacznie różniącą się od tej sprzed kilkuset lat. Obecnie tą jednostkę wykorzystuje się w lotnictwie.


łokieć - jednostka długości o różnej wartości w zależności od państwa, regionu i epoki historycznej. Tradycyjna miara nawiązująca do średniej długości ręki od stawu łokciowego do końca palca środkowego. Dzielił się najczęściej na 2 stopy albo 24 cale.


stadion - miara długości używana w starożytnej Grecji równa 600 stopom. Odpowiada długości od 174 do 210 metrów. Najczęściej przyjmuje się 192 m.



Przykładowe współczesne przyrządy służące do dokonywania pomiarów:


linijka - zazwyczaj używana przez uczniów w szkole lub w domu. Wykorzystywana również
przez architektów lub projektantów



taśma miernicza - wykorzystywana przez każdego fachowca do różnych pomiarów z dokładnością do 1 milimetra



Google Maps - za pomocą Google Maps można dowiedzieć się jaka odległość dzieli dane punkty bez wychodzenia z domu



nawigacja GPS - po wprowadzeniu celu podróży automatycznie oblicza drogę do pokonania  jak i przybliżony czas na pokonanie tej odległości



aplikacja dostępna w systemie android - wykorzystana w zadaniu 1. Film który powstał podczas wykonywania tego zadania prezentuje jej działanie.



dalmierz laserowy - powszechne zastosowanie na ziemi jak i w kosmosie.



Przy wykonywaniu ćwiczenia zajrzeliśmy na strony:
Na tej stronie znaleźliśmy opisy jednostek fizycznych międzynarodowego układu SI. Każdej z nich poświęcona zakładka w której jest jej dokładny opis. Zawarte są także na niej przedrostki stosowane przy wielokrotnościach


Jest to prywatny kanał na YouTube, którego właściciel zamieszcza bardzo ciekawe materiały z dziedziny fizyki oraz wyjaśnia "na chłopski rozum" nawet skomplikowane zagadnienia.



Na tej stronie odnaleźliśmy najnowocześniejsze przyrządy pomiarowe różnego rodzaju. Obok każdego z nich widnieje cena, dzięki której możemy zobaczyć jak dużo kosztuje nowoczesność i dokładność pomiarów



Wszystko uzupełniliśmy informacjami z najpopularniejszej internetowej encyklopedii. Na jej kartach widnieje niemal wszystko; od najmniejszych znanych rzeczy; kwarków po najstarsze takie jak wszechświat i wszystkie jego zakamarki.



Prawdopodobnie jako jedyna strona w internecie ma wszystkie potrzebne nam informacje dotyczące starych metod pomiarów, dawnych jednostek miar. Wszystko zgromadzone w jednym miejscu.



Ciekawostka!

To zadanie WebQuestu zostało wykonane przy użyciu dwóch aplikacji: Skype oraz Google Drive. Pierwsza aplikacja pozwoliła nam na grupowe wprowadzanie korekt do treści, a dzięki drugiej każdy mógł w zaciszu swoich “czterech kątów” zgłaszać swoje uwagi do tekstu, który był widoczny w czasie rzeczywistym na jego ekranie, a także samemu poprawiać błędy.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz